clanok:7

Sieň slávy - Eduard Urban

Juraj Králik Publikované 01.01.2014

eduard_urbanPrvý československý IRONMAN držiteľ rekordu od r. 1991/1992 v Česku do r. 1999. Na Slovensku je stále držiteľ rekordu od r. 1991/1992 do dnešných dní. Absolútny Slovenský triatlonista dvadsiateho storočia. V roku 1992 sa Edo nominoval na Hawaj na medzinárodných súťažiach. Pozvánku na Havaj dostal na podklade medzinárodných vynikajúcich výsledkov, ale tento raz musel hradiť všetko sám.

Financoval ho priateľ zo školy Ing. Ivan Baláž. Umožnil Edovi aklimatizačný pobyt takmer mesiac pred pretekmi na Havaji. V Rakúsku kúpil Edovi karbónový bicykel s titánovými kolesami a špicami. To bol úplne iný bicykel, tvrdý a ostrý, dokonalý triatlonový „poršák“ so špičkovými prevodmi, presne dimenzovanými rozmermi. Edo plánoval „stiahnuť“ pozíciu o polovicu. Tak sme o tom hovorili, treba stiahnuť umiestnenie na 60. alebo 70. miesto. Netušili sme že to bude 51. miesto. Mal natrénované každodenné kilometre „šprintov“ vo vode.

Bicykel mal natrénovaný v kopcoch medzi Komárnom a Banskou Bystricou cez Banskú Štiavnicu. Bežne behával tréningový maratón 44km pod 2h 25min medzi Komárnom, Kolárovom a späť. Trénoval v umelej alternatívnej 90% vlhkosti a 39 °C horúčave. Sledovali sme rozdiely medzi iontovými nápojmi a výkonmi.

Mal dokonale pripravené telo a napriek tomu sme si povedali: Musí šetriť energiu aby vedel stále čo robí. Nenechať sa strhávať do slepej súťaže.Z vody vybiehal v prvej desiatke asi na 7. pozícii. Na bicykli sa držal v tesnom závese prvých sedemdesiatich. Musím poznamenať, že triatlonisti majú vynikajúco natrénované “bicykle”, ale… Takže Edo stratil na bicykli takmer 80 miest, ale vedeli sme, že v maratóne opäť bude predbiehať.Po prezutí na maratón sa situácia začala rysovať ako v rozprávke.

Diváci videli, žasli a burácali pri ceste. Edo pozvoľna a vytrvalo predbiehal maratóncov doslova ako staroveký bežec. Bez zastávky, počas behu sa oblieval nápojmi, občas niektorý aj vypil, sem tam zjedol banán, ale to najdôležitejšie bolo, že držal tempo.Do cieľa vbiehal ešte plný energie na 51. pozícii v neuveriteľnom zlepšení v čase 9h 17min 20sec, o 40 minút lepší oproti vlaňajšku.

V ten deň sme si hovorili: O rok to bude útok na prvú desiatku. Eduard mal iba 26 rokov.

V absolútnom poradí obsadil 51. priečku svetového poradia.

V kategórii M25-29 /muži 25 až 29 roční/ to znamenalo 7. priečku svetového poradia.