clanok:85

Toto je ten rok, kedy treba absolvovať preteky doma

Publikované 27.07.2020

#pretekamdoma je jedným z hesiel tohtoročného Slovakmana. Pandemická sezóna zamiešala tréningovými plánmi a pretekové kalendáre doslova potrhala. Napíše tak rôzne neočakávane príbehy.

Jedným z nich je aj Rudolf Krutý, zverenec Petra Vabrouška, ktorý už má za sebou niekoľko zahraničných pretekov, ale piešťanskú premiéru v hlavnej kategórii si odbije až tento rok.

Aký bude tvoj Erdinger Alkoholfrei Slovakman 2020? Máš nejaké predstavy, ideálny scenár či naopak obavy? 

Bude to prvý Slovakman, kde budem štartovať ako jednotlivec. Raz som sa už týchto pretekov zúčastnil, ale len ako člen štafety. Takže predstavu o pretekoch mám, viem, že býva štandardne horúco, ale napriek tomu (alebo vďaka tomu?) sú to krásne preteky.

Ideálny scenár je, aby som bez nejakých vážnejších problémov prišiel s úsmevom do cieľa. Obavy nemám žiadne, skôr rešpekt tak ako vždy, keď štartujem na dlhom triatlone a celej “ironman” vzdialenosti.

Kedy si začal s triatlonom? Prečo si sa rozhodol pre triatlon?

S triatlonom som začal niekedy v roku 2014 a svoj prvý pretek som absolvoval na jar 2015, kedy ma môj priateľ a tréner Petr Vabroušek vytiahol na Challenge Wanaka.

Celý život som športoval, síce nie profesionálne ale stále niečo. Šport bol a je súčasťou môjho života. Pred triatlonom som dosť bicykloval a behával. Potom som spoznal Petra a už to išlo nejako samo. Zo zábavy sa stala životná vášeň.

Prečo ťa baví triatlon?

Triatlon sa postupne pre mňa stal nielen zábavou vo voľnom čase, ale životným štýlom. Dlhé trate v triatlone si buď človek zamiluje alebo znenávidí. Mne sa stalo presne to, že som sa v tomto športe našiel. Zároveň mi tento šport priniesol do života nových priateľov a vďaka tomuto športu som v rámci pretekov spoznal miesta, kam by som len tak nešiel.

Aký najsilnejší zážitok ti triatlon zatiaľ priniesol?

Sú dva. Môj prvý triatlon, už spomínaný Challenge Wanaka 70.3, a druhý IRONMAN Vichy, kde som úspešne dokončil svoj prvý dlhý triatlon. V oboch prípadoch som mal v cieľovej rovine slzy v očiach.

Rok 2020 je iný než sme čakali. Športovcom chýbajú preteky a mnohí stratili motiváciu trénovať. Ako to bolo u teba? Mal si nejaké špeciálne tréningové výzvy alebo ciele? 

Je to presne tak, plán na sezónu bol úplne iný ako je teraz. Prvé týždne po prepuknutí pandémie som ako každý nevedel, čo bude a čo sa vlastne deje, bola to neistota. Preteky sa postupne rušili a musím priznať, že aj moja motivácia sa vytrácala.

Potom však prišiel impulz v hlave, že toto je ten rok kedy treba určite absolvovať domáce preteky a teda prišla nová inšpirácia – Slovakman.

Aké máš triatlonové sny či plány?

Triatlon je pre mňa forma oddychu a relaxu z bežného pracovného života. Tak k tomu aj pristupujem a podľa toho si robím športové (tréningové alebo pretekové) plány. Tento rok je to teda Slovakman, zvyšok sezóny voľne dokončiť a budúci rok verím v absolvovaní pretekov, ktoré boli v pláne na tento rok.

A sen? Samozrejme. Asi rovnaký ako väčšina nás, ktorí sa venujeme dlhému triatlonu - raz sa postaviť na štart legendárneho havajského Ironmana.

Ktorá disciplína je tvoja najobľúbenejšia? 

Jednoznačne bicykel.

Posledná, obligátna otázka, už sa do Piešťan tešíš?

Áno veľmi, už nech je 1.8. -  7.00 ráno a nech znie Highway to Hell.

My len dodáme, že nielen Rudymu, ale aj ostatným na štartovke držíme budeme držať palce. Do soboty ostáva už len pár dní, vylaďte tréning, oddýchnite a tešíme sa na vás v piatok v Piešťanoch.