clanok:91

Run 3D: Ako zistiť, či behám správne

Publikované 25.03.2021

V novembri sme sa vybrali na výlet do Banskej Bystrice, aby hlavný vedúci Vlado absolvoval testovanie cyklistickej geometrie u Cykloagenta Vila Boóra. V našom putovaní za našimi partnermi pokračujeme v bratislavskej Petržalke, kde si Jakub, ďalší člen tímu, vyškúšal na vlastnej koži Run3D analýzu svojej bežeckej techniky.

Čo je diagnostické centrum?

Go Create Performance diagnostické centrum je známa značka medzi bežcami, triatlonistami a ostatnými vytrvalostnými športovcami. Prvýkrát otvorilo svoje brány v roku 2018 a na aktuálnej adrese kúsok od petržalskej vlakovej stanice sa nachádza posledné dva roky.

Najviac ľudí pozná GCP centrum hlavne vďaka spiroergometrii - diagnostike športovej výkonnosti. Ide o základné testovanie srdcovo-cievneho systému a pľúcnej kapacity, ktorú veľa športovcov absolvuje hlavne kvôli správnemu nastaveniu tepových pásiem a teda efektívneho tréningu.

My sme otestovali inú službu - RUN 3D diagnostiku. Jej úlohou je analyzovať bežeckú techniku pomocou niekoľkých čipov prilepených na topánky a nohy bežca. Vďaka krátkemu behu na bežeckom páse dokážu infračervené kamery zaznamenať niekoľko desiatok kombinácií uhlov pohybu a tie vyhodnotia.

Run 3D

Samotné testovanie trvá naozaj len niekoľko desiatok sekúnd, teda pár stoviek metrov. Testovaný bežec dostane niekoľko senzorov, ktoré sú na topánkach a nohách bežca. Z každej strany sú kamery, ktoré na základe týchto senzorov vnímajú pohyb a niekoľko desiatok veličín techniky behu.

Systém na základe toho vyhodnotí pohyblivosť panvy, bedier, kolien a členkov. Každú jednu veličinu zobrazí pre ľavú a pravú nohu samostatne a tie porovnáva s databázou nezranených športovcov.

My sme si užili technické problémy, pretože kamery boli príliš citlivé na reflexné časti na oblečení a topánkach, našťastie sme však mali pripravené rezervné bežecké topánky.

Fyzioterapeutka (a šikovná triatlonistka) Rebeka Rizmanová vysvetlí každú jednu veličinu veľmi laicky. Každá jedna “technická chyba” sa dá postupne opravovať a práve tu vie Rebeka vysvetlí, čo a ako robiť, na čo pri behu myslieť a na ktoré veci si dávať pri tréningu obzvlášť pozor.

GoCreate

Po konkrétnej a detailnej analýze sa Jakub znova postavil na pás. Tentokrát s cieľom myslieť na povedané a skúsiť korigovať nedostatky. Pri opakovanej diagnostike už červená farba na displeji blikala menej a občas sa objavila aj biela. Samozrejme, zmena techniky je dlhodobá práca a výsledky sa neobjavia hneď, ale na Jakubovom pohybe bolo vidno, že malé výsledky sa dajú robiť, keď sa na danú časť pohybu človek vedome sústredí.

Zhrnutie:

Ak teda rozmýšľate, ako sa zlepšiť, možno to nie je len o novom SL8 alebo Kipchogeho Alphafly. Viac tréningu vás určite posunie k tomu behať rýchlejšie. Správna technika vám však pomôže, aby toho tréningu nemuselo byť niekedy oveľa menej, aby ste namiesto trénera nemuseli klopať na dvere odborníkovi.

Viac informácií a možnosti, ako sa prihlásiť na diagnostiku nájdete priamo na webe Go Create Performance.

Na konci diagnostiky sme sa ešte porozprávali s Bekou. Zaujímali nás veci, ktoré by mohli zaujímať aj vás. Každopádne, ak máte viac otázok, určite sa obráťte na odborníkov z GCP cez ich web, prípadne môžete využiť aj ich facebook

Pre koho je Run 3D diagnostika určená? Odporúčaš ju triatlonistom?

Run3D diagnostika je určená pre kohokoľvek. Buď ako prevencia, kedy vieme človeku povedať, že keď bude takto chodiť/behať ďalej hrozí mu toto alebo tamto. Vie na tom pracovať a predísť tak možnému zraneniu. Ak už človeka niečo bolí, tak vieme určiť príčinu vzniku bolesti a následne riešiť tú. Alebo ak je človek po operácii kolena/bedra/členku vieme reedukovať chôdzu a predchádzať zlým pohybovým návykom. Ak hovoríme o výkonnostných alebo profi športovcoch úpravou biomechaniky pohybu vedia ešte zrýchliť a ušetriť na pretekoch drahocenný čas.

Kedy je najlepší čas absolvovať Run 3D?

Najlepšie je diagnostiku absolvovať v rámci prevencie. Avšak nie je nijako dané, kedy je ten správny čas na absolvovanie, je to veľmi individálne. Run3D diagnostiku by sme vedeli prirovnať k magnetickej rezonancii pohybu.

Stačí prísť raz alebo to treba opakovať? Ako často?

Ak človek na sebe pracuje na základe prvotnej diagnostiky, tak väčšinou chce vedieť kam sa posunul a či sa jeho biomechanika pohybu zmenila. Opakované vyšetrenie odporúčame ideálne po 6 mesiacoch od prvej.

Dokážem si sám zlepšiť techniku? Ako?

Nie, aj áno. Je potrebné, aby to odsledoval odborník, ktorý dokáže vnímať pohybové vzory a defekty, ideálne s pomocou technológie, ktorá vie ukázať veci, ktoré v rýchlosti ľudské oko nevníma. Áno znamená, že následne je to na každom z nás, ako často myslíme na svoju techniku a vedome sa ju snažíme zlepšovať.

A teraz, šup, šup do tréningu, pretože my niečo chystáme, tak aby ste na to boli pripravení. Rovnako tak, ako na návštevu nášho ďalšieho partnera, ale o tom zase nabudúce.

Vaše súkromie

Táto webová stránka používa cookies, aby ste mali čo najlepšie skúsenosti na našich webových stránkach. Používaním našich stránok súhlasíte s používaním súborov cookie. Zistiť viac