clanok:84

Ako sa vyhráva Slovakman? (II. časť)

Publikované 21.07.2020

Slovakman tento rok oslavuje plnoletosť. Za 17 ročníkov sme spoznali 9 rôznych ženských víťaziek.

Narozdiel od mužov, kde len Petr Vabroušek dokázal výhru zopakovať (a to 8 krát), máme u žien až 4 triatlonistky, ktoré svoj triumf dokázali aspoň raz obhájiť.

Oslovili sme ich, aby nám porozprávali, ako spomínajú na svoje úspešné zážitky zo Slovakmana. A tiež nás zaujímalo, kedy a či ich znova uvidíme u nás na štarte. 

Marika Kuriačková (2003, 2004, 2005, 2006)

Áno, prvé štyri ročníky Slovakmana som vyhrala. Tešia ma tieto štyri tituly za sebou. Mám krásne spomienky. Špeciálne som sa na tieto vzdialenosti nepripravovala. Štartovala som hneď o týždeň aj na M-SR v šprinte. Brala som tieto preteky Slovakmana pre mňa ako deň športu.

Simona Křivánková, rod. Vykoukalová (2012, 2015, 2019)

První vítězství bylo v roce 2012 (pozn.red.: ešte ako Vykoukalová), tehdy jsme si pěkně zabojovali s Kikou Lapinovou. Další start v roce 2015 byl také vítězný. Tehdy to bylo doslova o prsa s Peťou Krejčovou :) V roce 2016 naopak o větší prsa porazila Peťa mě. Tehdy mě tato porážka na Slovakmanovi fakt dost mrzela. Startovala jsem zde, jak mám občas v oblibě, trošku neplanovaně po ME v Poznani a asi jsem situaci trochu podcenila, navíc si uvědomuji vlastní chybu na běhu s občerstvováním. S odstupem času bych řekla, že se tehdy jednalo asi o můj nejtěžší IM závod u nás a doufám, že jsem se z něj poučila do dalších let :) Nyní i na tento závod ráda vzpomínám. S Petrou jsme byly několik let velké soupeřky, ale i kamarádky. Další start na Slovakmanovi byl až v roce 2019 a to bylo vítězství tak nějak jak se říká na pohodu.

Prídeš znovu?

Ano, letos nakonec i v této nelehké době dlouhý triatlon Slovakman absolvuji a věřím, že i letos si odvezu ze závodu pěkné vzpomínky.

Kristína Néč-Lapinová (2008, 2011, 2014)

Pretekala som na Slovakmane veľa krát a pár krát som aj vyhrala medzi ženami, čo nebol zlý pocit ale dosť podobný tomu keď vyhráš sám nad sebou, čo je v Ironmane na každom preteku, odhliadnuc od umiestnenia.. najviac si cením a pamätám svoje druhé účinkovanie, ešte v Nitre, kedy som si zlepšila čas o 2 hodiny a uvedomila som si, že už dokážem aj pretekať na tejto trati, nie len ju absolvovať.

Prídeš znovu?

Určite na Slovakmana ešte prídem. Potrebujem sa znovu vrátiť ku tréningu dlhších cyklistík, pretože moje hodinovky mi na 180km nestačia. Zatiaľ u mňa Ironmanu nepraje nielen nedostatok času na tréning, ale aj cítim, že mám ešte rýchlosť a šance v kros duatlone, tak čakám kým spomalím.

Helena Kotopulu (2017, 2018)

Na Slovakmana vždycky ráda vzpomínám a ráda se na závod vracím :) Podařilo se mi na něm dvakrát zvítězit.

Jednou v roce 2017 kdy mám pocit, že to bylo zadarmo, prostě mi ten den všechno sedlo a cítila se skvěle a do cíle doběhla v čase 9:29. Potom v roce 2018 a to bylo sakra vydřené a musela jsem bojovat hlavně sama se sebou abych posledních 10km byla schopna ještě běžet. O to byl zážitek intenzívnější. Pamatuji si, že jsem se po 30km běhu omlouvala mému doprovodu na kole pro první ženu, že se tak pomalu táhnu a že se příště polepším. Chtělo se mi lehnout v parku do křoví a zůstat tam ležet.

Prídeš znovu?

Loni jsem bohužel přes zranění nemohla závodit, jinak bych stála určitě na startu. Letos doufám že si závod opět užiju, vždy se o to postará skvělá atmosféra závodu a hlavně veliká energie všech fanoušků a hlavně speakra. Těším na všechny závodníky a pořadatelé i závod.

Aya Stevens (2013)

Na ročník Slovakmana 2013 v Piešťanoch mám veľmi silné spomienky, také sladko-kyslé. Organizácia a atmosféra na jednotku. Bolo úžasné stať sa celkovou víťazkou medzi ženami, ale to vydané úsilie sa nedá opísať.

Z mojich 15 absolvovaných Ironmanov to bol pre mňa doposiaľ ten najnáročnejší. Vonku bolo cez 40 stupňov v tieni a výstrahy pred silnými horúčavami, s odporúčaniami, aby ľudia nevychádzali von.

Počas pretekov som chytila silný úpal už na cyklistickej časti, mala som problém s ochladzovaním tela, silné bolesti hlavy ako následok úpalu. A beh? To bol boj o život. Doposiaľ môj najpomalší maratón. Po takýchto ťažkostiach to bolo pre mňa nevyčísliteľné víťazstvo. 

Dva mesiace po Slovakmanovi som pretekala na Majstrovstvách sveta IRONMAN Kona na Havaji, tamojšie podmienky sa mi vtedy zdali veľmi mierne v porovnaní s Piešťanmi. Takže klobúk dole všetkým pretekárom, ktorí vtedy dokončili so mnou tento boj s teplom.

Prídeš znovu?

Veľmi rada. A v prípade, že sa zjednotia prize money pre ženy a mužov (aspoň top 3), viem si predstaviť svoj štart na Slovakmanovi aj každoročne.

Petra Krejčová (2016)

Pamatuji si dobre na vsechny Slovakmany, protoze Slovakman byl muj velmi oblibeny zavod, krasne prostredi, lidi, pocasi, atmosfera...

Vim jak je to krasny a tezky zavod, nekolikrat jsem ho zazila a vzpominam velmi rada, byl to nadherny zavod a velmi tezky, protoze je tam vedro, ale ja mam teplo rada, takze jsem to zvladla a jsem stastna, ze se mi na Slovakmanovi povedlo i vyhrat. Zavod je to jeden z nejlepsich co znam, krasne a tezke plavani v proudu, rychle kolo, vyplati se hodne pit a na obcerstvovacce trochu pribrzdit a vse si pochytat, jednou mi upadla flaska a pak jsem malem umrela na behu. Doporucuji vsem piti na kole nepodcenit. A beh byl take vyzivny, cely skoro na slunicku.

Prídeš znovu?

Na Slovakmana bohuzel neprijedu, protoze uz moc netrenuji jako driv, spis jenom pro radost. Uz nezavodim, myslim, ze uz toho bylo dost. Prenecham sve misto mladsim a lepsim zavodnikum. Mam ted jine priority a to je rodina a prace. Jezdim na zavody se svym starsim synem Kubikem, ktery je v juniorske repre a brzy zacne i mladsi syn Matej zavodit, takze toho mame hodne. Ja jsem momentalne po operaci kolene, ktere me bolelo z behani, tak chodim na rehabilitace s berlema a muzu uz trochu plavat.

Vsem na Slovakmana drzim moc palce a budu svym kamaradum triatlonistum fandit na dalku a moc se tesim na vysledky Slovakmana 2020.

Andrea Dermeková (2007)

Ak sa nemýlim, tak sa vtedy ešte pretekalo s cieľom v Nitre. Štart bol o niekoľko kilometrov ďalej v peknom rybníku v Šuranoch. Jedno, na čo si veľmi dobre spomínam, boli „hlášky“ a poznámky od chalanov, ktorých som predbiehala počas maratónskej trate, od dlhoročných triatlonistov ako sú Jozef Vrábel, Aleš Farkaš, že oni ešte nepovedali posledné slovo a „nejaká riťnatá ženská” ich nedostane. Som veľmi rada, že vo mne mali motivátora pre ďalšie výborné výsledky na ironmanských tratiach.

Prídeš znovu?

Ako jednotlivec už „asi“ nie, ale ako členka štafety sa Slovakmana veľmi rada zúčastňujem. Robíte tam veľmi dobrú pretekársku atmosféru. Môj zdravotný stav mi nedovoľuje absolvovať dlhé trate, ale v kondícii sa stále udržiavam, lebo bez pohybu potom brešem ako nervózny pes.

Víťazky z roku 2009 (Gabriela Loskotová) a 2010 (Zuzana Ďuranová) sa nám, žiaľ, nepodarilo kontaktovať, ale určite veľmi radi v Piešťanoch v budúcnosti privítame aj ich.