clanok:28

Tipy a triky železnej Kristínky vol.2

Kika Lapinová

Publikované 11.05.2015

Kika v depe počas Slovakman 226 2014

Odpoveď na otázku čomu sa vyvarovať pri tréningu na prvý polovičný a dlhý triatlon by som mohla skrátiť na jednoduché heslo: „Všetko s mierou.“ Miera pri dlhom triatlone je však úplne iná ako pri bežných športoch a to je na ňom to najúžasnejšie.

Železný muž je ultra pretek, ktorý je vďaka zmenám športu zaujímavý nie len na pretekoch ale aj v tréningu. Na základe vlastných skúseností (a občas aj chýb)Vám odporúčam dávať si pozor v tréningu najmä na nasledovné:

-          Pretrénovanie a zranenie. Nikdy nič nerobte cez bolesť. Novodobí virtuálni tréneri v podobe napr. GPS hodiniek nevidia Vašu bolesť. Čo bolí to silnie niekedy platí, ale chceme sa športom baviť nie mučiť. Problémom je aj kladenie si prináročných cieľov. A pamätajme že život je najviac, niekedy je lepšie zostať doma na cyklistickom trenažéri ako riskovať život na preplnených cestách. Alebo plávať sám v bazéne je rozumnejšie ako na otvorenej vode.

-          Nezabúdať na dobrý aeróbny základ. Kto nešportuje od detstva, bude potrebovať najskôr nabehať, nabicyklovať a pokojne aj naturistikovať, naprechádzať sa so psom, atď, atď..veľa hodín v základnej intenzite.

-          Nepodceňovať a zároveň ani nepreceňovať športovú výstroj a výzbroj. Vývoj ide dopredu a napr. dnešné plavecké neoprény Vám vedia pomôcť viac, ako kedysi. Taktiež tenisky, ktoré chránia kĺby, prilba, ktorá vetrá a nie varí hlavu, a pod.. Nezabúdajte však, že v konečnom dôsledku budete musieť aj tak všetko zvládnuť sami a ani najdrahší časovkársky špeciál nebude šliapať do pedálov za Vás. Odporúčam si nechať poradiť od skúsenejších pri výbere Vášho športového equipmentu.

-          Využiť každú voľnú chvíľku na tréning. Veľa športovcov zastáva názor, keď nemám čas na dlhší tréning, neoplatí sa mi ani prezliekať. Ja si naopak myslím, že radšej 2 x 30 min tréningu ako nič. A častým prezliekaním aspoň trénujete depo.

-          Strava a zdravý životný štýl. V dnešnom uponáhľanom svete si radšej uberieme z jedla ako z tréningu. Viem o čom hovorím, lebo keď som pracovala na obch .oddelení v strojárňach som cez 30minútovú obednú prestávku dokázala naskočiť na bicykel, odplávať na kúpalisku 500m a prirútiť sa naspäť do práce s treskou a 2-ma rožkami presne do 30minút (a kamerový dochádzkový systém to nemeral od oka). Až vďaka materstvu som prišla na to, aká všemohúca je teplá strava a zdravé doplnky výživy, teda také čo nevyrobili vedci v bielych plášťoch ale sama príroda (aj keď vieme že máločo bio je naozaj bio).

-          Zachovať si „normálnosť“. Tráviť celé dni sám vo vode, na bicykli alebo pri behu je fajn, ale stopercentne sa to podpíše na Vašom duševnom zdraví. Radšej si zabehať popri manželke, či dieťati na bicykli (aj keď možno pomalšie alebo s prestávkami), ako stále sám. Objem je základ vytrvalostných športov a o mnoho jednoduchšie sa naberá v spoločnosti iných ľudí.

-          Nechať si poradiť od odborníkov. V tréningu na svoj prvý polovičný alebo dlhý triatlon sa dostanete časom do bodu, kedy sa už nebudete zlepšovať tak rýchlo. Jednoduchým naberaním objemov v troch disciplínach triatlonu a vylepšovaním výstroja sa zlepšíte rýchlo po hranicu, ktorú prekročíte už len špeciálnym tréningom. Najlepšie sú podľa mňa triatlonové kempy, či osobní tréneri aspoň cez internet.

Dúfam, že Vás mojich pár rád a postrehov neodradilo a vidíme sa 100%ne pripravení na štarte Slovakman 113 a 226 už toto leto.

Vaše súkromie

Táto webová stránka používa cookies, aby ste mali čo najlepšie skúsenosti na našich webových stránkach. Používaním našich stránok súhlasíte s používaním súborov cookie. Zistiť viac