clanok:61

Bude mať Slovakman úplne nového víťaza?

Vlado Publikované 27.04.2016

Dnes sa chcem pozrieť trochu  do histórie Slovakmana, pripomenúť si doterajších víťazov a víťazky, a trochu polemizovať o tom, kto by si mohol z najvyššieho miesta na pódiu vychutnať trochu slovakmanskej slávy ako obhajca a viacnásobný víťaz.

kuriackovaPrvými víťazmi v roku 2003 sa stali Jaroslav Ždanov z Ukrajiny a Mária Kuriačková z Atómu Levice. Kým u Ždanova to bol iba jeden titul, Kuriačková si to zopakovala ešte v rokoch 2004, 2005 a 2006. Nakoľko Kuriačková už zavesila aktívnu činnosť na klinec a Ždanov sa pohybuje v iných zemepisných šírkach, nepredpokladám, že ich uvidíme na štarte.

226_2004_16V roku 2004 zahviezdil Andrej Orlický, s prehľadom si dobehol s 18 minútovým náskokom do cieľa pred Michalom Kulichom. Andrej bol v tom čase u nás neprekonateľný. Bol to jeho jediný titul, hoci sa na štarte objavil aj v roku 2009 a skončil tretí. Tretie miesto zopakoval ešte v roku 2011 a v roku 2015 skončil po najrýchlejšom plávaní na šestnástom mieste. Keby sa Andrej objavil v tomto roku na štarte, tak si dovolím tvrdiť , že bedňa by bola obrovské prekvapenie.

BednarV roku 2005 zvíťazil Tomáš Bednář z Českej republiky. Je to Tomášove jediné víťazstvo, aj keď sa snažil o ďalšie, už sa mu to nikdy nepodarilo. V 2006 bol druhý , v 2007 tretí a v 2008 štvrtý. To bol jeho posledný zápis na Slovakmanovi. Tomáš momentálne preteká výhradne v zahraničí a tak aj on zrejme vypadá z listiny možných obhajcov.

vabrousekRok 2006 sa niesol v znamení prvého víťazstva mimozemšťana zo Zlína Petra Vabrouška a posledného víťazstva Márie Kuriačkovej. Peter ako jediný muž dokázal na Slovakmanovi zvíťaziť viackrát. Konkrétne sedemkrát. A to v rokoch 2006 a 2007 v Nitre, po presťahovaní Slovakmana do Piešťan už nikoho nepustil na najvyšší stupeň. Jeho súboje s Karolom Džalajom máme určite viacerí v pamäti. Peter sa zapísal zlatým písmom do Slovakmanských dejín. A však aj jeho si škrtáme zo zoznamu tohtoročných kandidátov na víťazstvo. Vabroušek dal prednosť Norsemanovi.

dermekovaRok 2007 a nová víťazka. Účastníčka Hawaja Andrea Dermeková sa zapisuje do listiny víťaziek a je to jej jediné víťazstvo na Slovakmanovi. Momentálne sa Andrea objavuje na podujatiach viac-menej ako hobby pretekárka a taktiež nepatrí už medzi favoritky.

kristl2008 – medzi ženami prvé víťazstvo Kristíny Lapinovej a medzi mužmi zvíťazil Filip Kristl. Kristína zvíťazila ešte v rokoch 2011 a 2014, a patri medzi favoritky stále. V súčasnosti patrí medzi najlepšie dlhotratiarky na Slovensku. Keď sa prihlási a nastúpi na štart, tak tu môže byť víťazstvo reálne.

loskotova2009 – Víťazstvo medzi mužmi ostalo doma v Nitre zásluhou Michala Kulicha. Medzi ženami zvíťazila Češka Gabriela Loskotová. Bol to Slovakman s najhorším počasím za celú históriu a uvažovalo sa aj o zrušení pretekov. Gabriela už momentálne moc nepreteká a Michal sa zdá, že už má tiež najlepšie roky za sebou, hoci prvá desiatka je u neho stále reálna.

Karol2010 – Karol druhý, sa v tomto roku stal Karol Džalaj Prvý, a zaknihoval svoje jediné víťazstvo na Slovakmanovi. Medzi ženami zvíťazila Zuzana Ďuranová. Karol sa konečne dočkal víťazstva a Zuzanine víťazstvo sa viac menej očakávalo. Zuzana by v súčasnej ženskej konkurencii asi nemala veľké šance na víťazstvo a Karol Slovakmana opäť vynecháva.

lapinova2011 – Vabroušek začal svoju sériu až po rok 2015 a ženy vyhrala Kristína Lapinová

2012 – Simona Vykoukalová sa stala prvýkrát víťazkou a svoje víťazstvo zopakovala v roku 2015 vo veľkom súboji s Petrou Krejčovou. Simona je už prihlásená a odhodlaná svoje víťazstvo obhájiť.

stevens2013 – Alena Stevens Sinay, najusmievavejšia triatlonistka na svete, sa stala ďalšou slovenskou víťazkou Slovakmana. Škoda, že Alena má iný program. Určite by bolo zaujímavé vidieť súboj Lapinová, Stevens, Vykoukalová – Křivánková a Krejčová.

simonaA týmto som vyčerpal zoznam víťazov Slovakmana. V roku 2014 vyhrali Vabroušek a Lapinová a 2015 Vabroušek a Křivánková, ale tých už sme si spomínali.  

Zhrňme si to. Medzi ženami sa očakáva nemilosrdný boj medzi Křivánkovou, Krejčovou a Lapinovou. Tu asi ťažko spoznáme nové meno, ale medzi mužmi to vyzerá na úplne nového víťaza. Vabroušek, Džalaj, a ani Krpec sa podľa posledných informácií na štarte neobjavia. A tak je tu priestor pre ďalších. Určite by sa na stupeň s číslom jedna radi postavili obaja Křivánkovci a zatancovali si víťazný manželský tanec za doprovodu hudby AC/DC. Ale Honza Opolzer a ďalší kandidáti na uvoľnený Slovakmanský trón budú určite proti manželským radovánkam Simony a Pepu. A čo slováci – junáci?vrabel

Uvidíme ako Jožo Vrábel, či to s koncom kariéry myslel ozaj vážne.Ak áno, Ivan Ježko je potom asi jediný, kto by mohol potrápiť českých borcov. Veľký otáznik je ešte Palo Šimko, ale jeho program mi zatiaľ nie je známy. A ešte Filip Kristl, ale to musí byť veľká zhoda všetkého dobra na zemi, aby Filip stál na bedni a aby sa za jeho menom neobjavilo DNF.

Tak budeme pozorne sledovať, kto sa nám objaví v štartovke, aby sme ho mohli zaradiť medzi favoritov na uvoľnený Slovakmanský trón.

S pozdravom

Voice of Slovakman